PGSMAJ26AHF4G
Description
DIODE TVS 400W SMA
DataSheet
PGSMAJ26AHF4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.5A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)