
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1.5SMC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 85.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 90V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 143.85V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 11.1A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1.5SMC100C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 8.55V 14.5V DO214AB
TVS DIODE 8.5V 14.4V SMB
TVS DIODE 100V 162V DO204AL
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766
TVS DIODE 85.5V 143.85V DO214AB
XTAL OSCILLATOR
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP