SMAJ6.5CAHM3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE DO-214AC SMA
DataSheet
SMAJ6.5CAHM3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):35.7A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)