15KPA18-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 18V 32.45V P600
DataSheet
15KPA18-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):18.95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):488.7A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)