
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 44.7A |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-204AL (DO-41) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of MAP5KE6.5AE3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 5V 19.5V 2DFN
TVS DIODE 400W 200V 274V BI SMA
TVS DIODE 17.1V 27.7V SMB
XTAL OSC VCXO 432.0000MHZ HCSL
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO204AL
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 7.62MM
CONN PLUG FMALE 2P SILVER CRIMP