
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 202V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 225V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 360V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 1.67A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-15 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of P6KE250-G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 7.5V 12.9V P600
TVS DIODE 70V 118.65V DO204AC
TVS DIODE 14V 23.2V DO218AB
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB
TVS DIODE 202V 360V DO15
TVS
CONN FERRULE 4AWG