
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 121V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 136V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 215V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 7A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Supplier Device Package: | 1.5KE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1N6299HE3/54 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 31.6V 56.4V 1.5KE
TVS DIODE 243V 430V DO204AL
TVS DIODE 600W 250V 344V BI SMB
TVS DIODE 121V 215V 1.5KE
XTAL OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL
RES MF 1/2W 0.1% AXIAL
PCB TERM FNT 19P 7.62MM 20A GRN