1.5KE16CA/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13.6V 22.5V 1.5KE
DataSheet
1.5KE16CA/54 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13.6V
Voltage - Breakdown (Min):15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):66.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)