SZNS6A28AFT3G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SMA-FL 28V UNIDRCTNL 500W
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SZNS6A28AFT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.2A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:590pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)