PGSMAJ16A F4G
Description
DIODE TVS 400W SMA
DataSheet
PGSMAJ16A F4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15.4A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)