15KPA100C-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 169.37V P600
DataSheet
15KPA100C-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):105.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:169.37V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):93.6A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)