MAP5KE12A
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19.9V DO204AL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MAP5KE12A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.1A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)