20KPA64C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 64V 109.2V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
20KPA64C PDF
Type Description
Series:20KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):67.57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:109.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):194.2A
Power - Peak Pulse:20000W (20kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)