15KPA28-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 28V 49.88V P600
DataSheet
15KPA28-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):29.48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:49.88V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):317.9A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)