MXLP5KE7.5AE3
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 7.5V 12.9V DO204AL
DataSheet
MXLP5KE7.5AE3 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):7.5V
Voltage - Breakdown (Min):8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):38.8A
Power - Peak Pulse:500W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)