MALCE18A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 18V 29.2V CASE-1
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MALCE18A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):51A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)