MXL1.5KE20AE3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 17.1V 27.7V CASE-1
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXL1.5KE20AE3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17.1V
Voltage - Breakdown (Min):19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)