MAPLAD130KP275CVE3
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 275V 400V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MAPLAD130KP275CVE3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):275V
Voltage - Breakdown (Min):300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:400V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):90A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:40000W (40kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)