1.5SMC110CA-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIO TVS VRWM 94V 1500W BIDIR SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMC110CA-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC-Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):94V
Voltage - Breakdown (Min):105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:198V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):50A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)