MPLAD18KP16A
Description
TVS DIODE 16V 26V PLAD
DataSheet
MPLAD18KP16A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):693A
Power - Peak Pulse:18000W (18kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)