TPSMB180CA-VR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS SURF MT DO214AA AEQ101 TR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TPSMB180CA-VR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMB-VR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):180V
Voltage - Breakdown (Min):201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.1A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)