MPLAD36KP20CAE3
Description
TVS DIODE 20V 34V PLAD
DataSheet
MPLAD36KP20CAE3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:34V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1059A (1.059kA)
Power - Peak Pulse:36000W (36kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)