30KPA42AE3/TR13
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 42V 72V P600
DataSheet
30KPA42AE3/TR13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):42V
Voltage - Breakdown (Min):46.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:72V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):420.8A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)