MPLAD18KP90A
Description
TVS DIODE 9V 15.4V PLAD
DataSheet
MPLAD18KP90A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):9V
Voltage - Breakdown (Min):10V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:15.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1169A (1.169kA)
Power - Peak Pulse:18000W (18kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)