MPLAD18KP78AE3
Description
TVS DIODE 78V 126V PLAD
DataSheet
MPLAD18KP78AE3 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):78V
Voltage - Breakdown (Min):86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):143A
Power - Peak Pulse:18000W (18kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)