M1.5KE51CA
Description
TVS DIODE 43.6V 70.1V CASE-1
DataSheet
M1.5KE51CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):43.6V
Voltage - Breakdown (Min):48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):21.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)