CD214C-T20ALF
Description
TVS DIODE 20V 32.4V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CD214C-T20ALF PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):46.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)