MXLPLAD18KP90A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 90V 146V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXLPLAD18KP90A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):90V
Voltage - Breakdown (Min):100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):124A
Power - Peak Pulse:18000W (18kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)