MSMLJ24CA/TR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MSMLJ24CA/TR PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):77.2A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)