15KPA033-SD-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15KP
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
15KPA033-SD-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, 15KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):33.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:50.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):298.1A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)