SMCJ100A-Q
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
DIO TVS VRWM 100V 1500W UNIDIR S
DataSheet
SMCJ100A-Q PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMCJ-Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:210.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):46.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)