MAPLAD36KP15A
Description
TVS DIODE 15V 25.8V PLAD
DataSheet
MAPLAD36KP15A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1396A (1.396kA)
Power - Peak Pulse:36000W (36kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)