MXSMCGLCE6.5A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.5V 11.2V DO215AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXSMCGLCE6.5A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:100pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)