MXPLAD18KP51CA
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 51V 82.4V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXPLAD18KP51CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):219A
Power - Peak Pulse:18000W (18kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)