MPLAD36KP51CA
Description
TVS DIODE 51V 82.4V PLAD
DataSheet
MPLAD36KP51CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):437A
Power - Peak Pulse:36000W (36kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)