SMCJ58A-T7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58V 93.6V DO214AB
DataSheet
SMCJ58A-T7 PDF
Type Description
Series:SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)