MXLPLAD30KP260CA
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 260V 419V PLAD
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MXLPLAD30KP260CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):260V
Voltage - Breakdown (Min):289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:419V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):71A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)