CD214L-T48ALF
Description
TVS DIODE 48V 77.4V SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
CD214L-T48ALF PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):38.8A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)