SZ1SMC14AT3G
Description
ZEN TVS 1500W 14V UNI DO-214AB T
DataSheet
SZ1SMC14AT3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SZ1SMC
Package:Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):64.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)