30KPA170CA-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 275V P600
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
30KPA170CA-HR PDF
Type Description
Series:30KPA-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):110.2A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)