AMCV-1206H-220-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
VARISTOR 30V 300A 1206
Catalog
TVS - Varistors, MOVs
DataSheet
AMCV-1206H-220-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Maximum AC Volts:15.6 V
Maximum DC Volts:22 V
Varistor Voltage (Min):26 V
Varistor Voltage (Typ):30 V
Varistor Voltage (Max):34 V
Current - Surge:300 A
Energy:0.70J
Number of Circuits:1
Capacitance @ Frequency:1100 pF @ 1 kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)