V42MLA1206WH
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
VARISTOR 53V 180A 1206
Catalog
TVS - Varistors, MOVs
DataSheet
V42MLA1206WH PDF
Type Description
Series:MLA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Maximum AC Volts:30 V
Maximum DC Volts:42 V
Varistor Voltage (Min):46 V
Varistor Voltage (Typ):53 V
Varistor Voltage (Max):60 V
Current - Surge:180 A
Energy:0.80J
Number of Circuits:1
Capacitance @ Frequency:425 pF @ 1 MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Features:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCV
Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
V14E275
V14E275
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
V8ZS1
V8ZS1
VARISTOR 8.5V 100A DISC 7MM
V8ZT2
V8ZT2
VARISTOR 8.5V 250A DISC 10MM
CHP0805LR132JNT
CHP0805LR132JNT
RES SMD THICK FILM 0805
SiT3372AI-1E2-30NU50.000000T
SiT3372AI-1E2-30NU50.000000T
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ LVPECL
V42MLA1206WH
V42MLA1206WH
VARISTOR 53V 180A 1206
Y4013316R000F9R
Y4013316R000F9R
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0603