35HDLBAUS
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
VIGOR # :
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM 3COND
Catalog
Barrel - Audio Connectors
DataSheet
35HDLBAUS PDF
Type Description
Series:35HD
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Phone Plug
Gender:Male
Signal Lines:Stereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter:3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter:0.139" (3.53mm)
Number of Positions/Contacts:3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Solder Eyelet(s)
Shielding:Unshielded
Features:-
Insulation Color:-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C