35RAPC7JS
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
VIGOR # :
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Catalog
Barrel - Audio Connectors
DataSheet
35RAPC7JS PDF
Type Description
Series:35
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Phone Jack, Dual
Gender:Female
Signal Lines:Stereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter:3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter:0.142" (3.60mm)
Number of Positions/Contacts:2 Sets of 3 Conductors, 8 Contacts
Internal Switch(s):Two Switches
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Shielding:Shielded
Features:-
Insulation Color:-
Operating Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ACJM-IH
ACJM-IH
1/4" PHONE MONO HORIZONTAL PCB
RCJ-032
RCJ-032
CONN RCA JACK MONO 3.2MM PNL MT