AMC44DRAI-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
AMC44DRAI-S93 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:44
Number of Positions:88
Card Thickness:0.093" (2.36mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Full Bellows
Color:-
Flange Feature:Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C