ECC17HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 17POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
ECC17HETS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:17
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:1
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Single
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Cantilever
Color:-
Flange Feature:Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C