RCM25DRMH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.156
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
RCM25DRMH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:25
Number of Positions:50
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.156" (3.96mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Wire Wrap
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Loop Bellows
Color:Green
Flange Feature:Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GCA28DTBD
GCA28DTBD
CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.125
305 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
RCM25DRMH
RCM25DRMH
IA08BSN25NC
IA08BSN25NC
SENSOR PROX INDUCT 2.5MM CYLIND
RF EMI ABSORBING SHEET 12"X12"
VI-B6Y-MU-F1
VI-B6Y-MU-F1
DC DC CONVERTER 3.3V 132W