RBC36DREH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
DataSheet
RBC36DREH-S93 PDF
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:36
Number of Positions:72
Card Thickness:0.093" (2.36mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Solder Eyelet(s)
Contact Type:Full Bellows
Color:Green
Flange Feature:Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C