FMB50DYHR
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 100POS .050
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
FMB50DYHR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:50
Number of Positions:100
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.050" (1.27mm)
Read Out:Dual
Features:Board Lock
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder, Staggered
Contact Material:Spinodal
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Cantilever
Color:Black
Flange Feature:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C