ESC25DRYN-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
ESC25DRYN-S93 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:25
Number of Positions:50
Card Thickness:0.093" (2.36mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Contact Type:Full Bellows
Color:Blue
Flange Feature:-
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C